آجرنما چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

یکی از انواع آجرها، آجر نما است که برای ایجاد نمای زیبا در ساختمان‌ها و خانه‌ها به کار می‌رود. امروزه با ورود پیشرفت صنعت ساختمان، آجرها کمتر در اسکلت سازه‌ها به کار می‌روند، اما همچنان در نمای ساختمان و بدنه به کار می‌روند. آجر نما علاوه بر اینکه باید از استانداردها لازم برخوردار باشد، لازم است که در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب مقاوم باشد و به‌ آسانی آسیب نبیند.

 

 

آجر نما در معماری نشانه فرهنگ و طرز فکر مالک ساختمان و طبیعتا نشانه فرهنگ شهری است. معماری در شکل گیری جوامع شهری و نمایاندن فرهنگ ان جامعه نقش بسزایی دارد. در میان انوان نما ها ، آجر نما یا نماهای آجری در معماری اهمیت بخصوصی دارد. از این رو در نمای بیرونی بسیاری از ساختمان ها و همچنین نماهای داخلی از آجر نما ها استفاده می شود. نمای یک ساختمان بر روی زیبایی ظاهری دیگر ساختمان ها نیز تاثیرگذار است، معماران از آجر نما برای زیبایی ساختمان استفاده میکنند. کارخانه آجرنمای ملیکا، با داشتن کوره های تمام اتوماتیک و ایجاد آجرنماهای با کیفیت با تنوع رنگی بسیار توانسته است سهم بیشتری از صادرات حوزه خلیج فارس را به خود تعلق دهد.

 

جنس آجرنما از چیست؟

آجرنما یک واژه ی کلی می باشد که همه ی آجرنماها را شامل می شود؛ با توجه به نحوه تولید و نوع کاربرد آجر، جنس آن ها نیز مشخص می شود؛ به عنوان مثال آجر نسوز نما از خاک نسوز، آجر قزاقی از خاک رس و آجر شیل از خاک سنگ است.

 

 

مزایای استفاده از آجرنما در معماری ساختمان ها چیست؟

 

از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی در ایران آجر ها می باشند. در چند دهه اخیر کاربرد آجر ها بسیار افزایش داشته است. این یعنی این که هم در نمای خارجی ساختمان و هم در بخشی هایی از دیوارهای داخلی آجر ها کاربرد پیدا کرده اند. امروزه شاهد بسیاری از ساختمان های اداری و مسکونی و غیره هستیم که برای نمای آن ها از آجر های بسیار زیبا و چشم نماز استفاده کرده اند. در زیر مزایای استفاده از آجرنما را بیان خواهیم کرد.

  •  ماندگاری دراز مدت نماها
  •  مرغوبیت بالا در صنعت ساخت و ساز سازگار
  •  با محیط زیست
  •  دارای تنوع گسترده در رنگ ها
  •  دارای تنوع گسترده در ابعاد
  •  رنگ های طبیعی و غیر قابل تغییر در برابر اشعه خورشید
  •  میزان جذب آب مناسب
  •  استفاده از مواد طبیعی و مطلوب

 

 

طول عمر آجرنما چقدر است؟

طول عمر آجرنما بسیار زیاد است، شاید کثیف یا چرک شود ولی هیچ وقت خراب نمی شود. آثار تاریخی بر جای مانده، گواه بر این است که طول عمر بناهای ساخته شده از آجرنما، بیشتر از صد سال می باشد.

 

 

تنوع رنگی آجرنما

 

برای استفاده در نماچینی آجرهایی به رنگ‌های زرد کمرنگ که به آن آجر سفید می‌گویند و زرد پررنگ که به آن آجر بهی می‌گویند و همچنین آجرهایی به رنگ قرمز روشن یا قرمز سیر در بازار وجود دارند.

در حدود سالهای ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ یک نوع آجر ابلق به رنگ‌های قرمز و زرد بنام آجر بهمنی به بازار عرضه می‌شد که بوسیله کوره آجرپزی به همین نام تهیه می‌گردید.

 

 

 

کارخانه آجرنمای ملیکا یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع فرآورده های شیل و نسوز نماهای ماندگار ساختمان با کیفیت عالی و قابل رقابت با مشابه خارجی در سطح جهان است. جهت سفارش با شماره های 031-34586831 031-45882781 تماس حاصل فرمایید. اصفهان-کیلومتر 8 جاده حبیب آباد-خیابان صنعت