انواع آجرنمای بیرونی ساختمان چیست؟

به نمای خارجی در ساختمان‌سازی “نما” گفته می‌شود. در طراحی ساختمان، نما مهم‌ترین بخش به شمار می‌رود زیرا با توجه به اینکه نمای ساختمان در مقابل عوامل جوی قرار دارد در انتخاب مصالح برای نماسازی باید دقت شود تا نمای ساخته شده اولا در مقابل عوامل جوی مقاوم بوده و در ثانی زیبایی لازم را داشته باشد و همچنین با نمای ساختمان‌های مجاور هماهنگی داشته باشد.

 

در زمان انتخاب نمای مناسب برای ساختمان خانه و آپارتمانمان باید این را در نظر داشته باشید که ناهمگونی غیرقابل جبرانی را در سطح شهر رواج ندهید و هدفتان را از انتخاب نمای ساختمانتان مشخص کنید. زیرا دانستن هدف از انتخاب نمای ساختمان بر روی بسیاری از عوامل اجرایی و حتی هزینه‌های شما تأثیر گذار خواهد بود. نمای ساختمان شما مانند تابلوی نقاشی ساختمان است که تمام افراد شهر می‌توانند آن را ببینند و به همین دلیل بسیار اهمیت دارد و درون این تابلو است که می‌توانید هنر، معماری خود را به نمایش بگذارید.

 

انواع نمای بیرونی ساختمان

 

  • نمای سنگ

یکی از متداول‌ترین نمای ساختمان در ایران نمای سنگ است.سنگ تراورتن یکی از پرکاربردترین سنگ‌هایی است در طراحی نمای بیرونی ساختمان به کار برده می‌شود و با وجود خلل و فرجی که در سطحش دارد می‌تواند اتصالات خوبی را برای چسبندگی به بدنه نما ایجاد کند.نمای سنگ برای ساختمان‌های ایرانی سالیان سال است که بسیار جذاب بوده و تقریباً سنگ توانسته مورد توجه اکثر ایرانیان قرار بگیرد. نمای سنگ تنوع بسیار زیادی در رنگ و بافت دارد که به همین دلیل نیز بیشتر انواع دیگر نماها مورد توجه قرار دارد. زمانی که نمای سنگ را برای ساختمانتان انتخاب می‌کنید باید سنگ انتخابی شما مانند سنگ تراورتن درگیری مناسبی با ملات و دوغاب برای نصب داشته باشد تا ملات ماسه و سیمان به پشت سنگ خوب نفوذ کنند و در اصطلاح بچسبند و نمای سنگ از ساختمان جدا نشدنی شود و دیگر نیازی نباشد برای محکم کردن سنگ تا و جلوگیری از سقوط سنگ تا به ساختمان آن‌ها را پیچ کنید و هزینه دیگری نیز بپردازید.

 

 

  • نمای آجری

برای استفاده از آجر در طراحی نمای بیرونی ساختمان ، نیاز به آجر مخصوص نما ( آجر نسوز ) داریم . لازم به ذکر است آجر نسوز در رنگ های بیشماری تولید و عرضه می شود . امروزه برای اجرای نماهای آجری از سیستم خشک استفاده می کنند و به دین ترتیب از ملات برای اتصال آجر استفاده نمی شود !!! برای اتصال آجرهایی که از این سیستم استفاده می کنند ، از تجهیزات فلزی همچون ریل استفاده می شود .

 

 

  • مزایای نمای آجری

توليد آسان با توجه به مواد اوليه در دسترس
نياز نداشتن به ابزار خاص براى اجرا
قيمت مناسب
رنگ هاى طبيعى و غيرقابل تغيير در برابر اشعه خورشيد
همخوانى با هنرهاى معمارى ايرانى
مقاومت در برابر آتش سوزى و ضربه

 

بیشتر بدانید:

آجر شیل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

  • نمای چوبی

از قدیم‌الایام نمای چوبی در ایران طرفدار زیادی دارد و یکی از انواع مصالح بسیار قدیمی برای نمای ساختمان چوب است.نمونه‌های جدیدی از نمای چوبی امروزه تولید شده است. به‌طور مثال چوب ترمووود یکی از برترین نماهای چوبی است که با استفاده از آن نمای زیبا، اصیل و آرامش بخشی را به شما هدیه خواهد داد.

 

 

  • نماهای شیشه‌ای

نماهای شیشه‌ای انواع مختلفی دارد که می‌توانیم از انواع آن‌ها به کرتیل وال، اسپایدر، نماهای دو پوسته شیشه‌ای و فریم لیس اشاره کرد.

 

 

  • نمای کامپوزیت

از ترکیب دو لایه پوششی آلومینیوم و یک هسته پلی اتیلن نمای کامپوزیتی تولید می‌شود که به‌راحتی می‌توانید در هر شرایط آب و هوایی از آن استفاده کنید. از نمای کامپوزیتی را می‌توانید برای انواع ساختمان مسکونی و تجاری استفاده کرده و ساختمانتان را به‌راحتی و در عین سادگی شیک و زیبا جلوه دهید.

 

 

بیشتر بدانید:

آجرنما چیست؟ وچه مزایایی دارد؟

 

کارخانه آجرنمای ملیکا یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع فرآورده های شیل و نسوز نماهای ماندگار ساختمان با کیفیت عالی و قابل رقابت با مشابه خارجی در سطح جهان است. جهت سفارش با شماره های 031-34586831 031-45882781 تماس حاصل فرمایید. اصفهان-کیلومتر 8 جاده حبیب آباد-خیابان صنعت