تفاوت آجرشیل با آجر رُسی چیست؟

آجر از قدیمی‌ترین مصالح ساختماني دست‌ساز بشر است. در ايران نيز بقاياي کوره‌های آجرپزي در شوش و تپه‌های سيلك. امروزه نيز با وجود مصالح نوين بسياري كه توليد شده است، آجر هنوز هم مورد توجه بسياري از مردم و دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز كشورمان است و عمدتاً در ديوارچيني، نماسازي و كرسي چيني، كف سازي و كف پوشي به كار می‌رود. آجر در گونه‌های رسي، شيلي ، مارني، ماسه آهكي، بتنی، نسوز، ضد اسید و شکل‌های گوناگون توليد می‌شود.

 

 

آجر رسی

آجر رسی به این علت که از خاک رس بعنوان ماده اصلی تولید آن ها استفاده گردیده است به این نام می شناسند، و به آنها آجر رسی یا اختصاراً آجر می گویند و آجرهای رسی برحسب روش تولید آنها به دو دسته آجرهای سنتی (دستی) و آجرهای صنعتی (ماشینی) تقسیم می شود.

 

ویژگی های آجر رُسی چیست؟

  •  نوع زمین آجر

زمینی که در ساخت آجرهای رسی استفاده میشود باید پاک از هرگونه نمک , مواد آلی و مواد مضر شیمیایی باشد.

  •  سایز آجرهای رسی :

این نوع از اجرها باید دارای لبه های تیز و مستقیم و در اندازه های یکسانی باشند. از هر آجری میتوان برای ساخت و ساز استفاده کرد اما اجر خوب باید بصورت یکنواخت و منظم باشد. اندازه استاندارد یک اجر باید 190*90*90 میلی متر باشد.

  • رنگ آجر :

رنگ آجر نیز بسیار مهم میباشد به صورتی که یک اجر خوب باید رنگ مسی یکنواختی داشته باشد. زیاد پختن و یا کم پختن آجر باعث میشود که یکنواختی رنگ آجر از بین برود و همچنین کیفیت خود را از دست بدهد.

  •  سختی آجر:

یک آجر با کیفیت و استاندارد باید به گونه ای باشد که هنگامی که با ناخن یا یک جسم روی آن میکشیم خراشیده نشود.

استحکام یک آجر باید 35 نیوتن بر میلی متر مربع باشد.

  •  بافت آجر :

آجر باید به گونه ای باشد که یکنواخت و فشرده شده باشد و نباید سطح آن صاف باشد زیرا باعث میشود که ملات از روی آجر بریزد.

  • یک آجر خوب نباید بیش تر از20 درصد از وزن خود آب جذب کند.
  •  آجر باید یک حفره مناسب داشته باشد تا ملات به درستی در آن پر شود. اندازه حفره باید طول 100 میلی متر، عرض 40 میلیمتر و عمق 10 میلی متر باشد.

 

 

آجر شیل:

شيل نوعي سنگ رسوبي است که عمدتاً از دانه هاي ريز تشکيل شده است. مشخصه شيل دارابودن صفحات موازي و لايه لايه اي است که به سهولت ورقه ورقه مي شوند و ضخامت هر ورقه کمتر از يک سانتي متر است. شيل ها عمدتاً ترکيبي از کاني هاي رسي و دانه هاي کوارتز هستند و رس مهم ترين جزء سازنده آنها است. رنگ شيل ها معمولاً خاکستري است. ميزان ترکيبات سازنده شيل ها تعيين کننده رنگ آنها است. براي مثال شيل هاي سياه حاوي ترکيبات کربن دار بيشتري هستند. رنگ قرمز در شيل ها به علت وجود اکسيد آهن (هماتيت) است. هيدروکسيد هاي آهن از جمله گئوتيت و ليمونيت موجود درشيل ها به ترتيب باعث ايجاد رنگ قهوه اي و زرد مي شوند. کاني هاي کلريت، بيوتيت و ايلايت در شيل ها باعث به وجود آمدن رنگ سبز در آنها مي شود.

 

 

 

ويژگي هاي آجرهاي شيلي

مطالعات نشان مي دهد آجرهاي شيلي داراي مقاومت فيزيکي و شيميايي بالا، دوام و پايداري، مقاومت حرارتي و دفع رطوبت مي باشند که در زير برخي از اين ويژگي ها توضیح داده شده است.

  •  رنگ

رنگ از مهم ترين مزاياي آجرهاي شيلي است. مهم ترين ويژگي رنگ آجر شيلي طبيعي بودن آن است. لذا رنگ اين آجرها ثابت بوده و با گذشت زمان، افزايش يا کاهش دما و همچنين بارش باران و يا تابش خورشيد تغيير نمي¬کند. سنگ شيل در ابتدا خاکستري تا سياه است که پس از جذب حرارت در کوره به تدريج به رنگ نارنجي روشن و نهايتاً با بالارفتن دماي کوره به رنگ سياه متمايل مي شود.

  •  عدم شوره زني

آجرنماهاي شيلي به علت تفاوت در ترکيبات شيميايي نسبت به آجرهاي سنتي (آجرهاي رسي) جذب آب پاييني دارد، رطوبت را در خود نگه نمي دارد و سريعاً آن را دفع مي کند لذا احتمال شوره زني در اين آجرها کمتر است.

  •  مقاومت فيزيکي و شيميايي

آجرنماهاي شيلي در برابر اسيدها، بازها، رطوبت، حرارت، سرماي زياد و انجماد کاملاً مقاوم هستند و از ثبات رنگ و کيفيت بالايي در برابر گازها و آلاينده هاي موجود در هوا برخوردار مي باشند.

 

 

کارخانه آجرنمای ملیکا یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع فرآورده های شیل و نسوز نماهای ماندگار ساختمان با کیفیت عالی و قابل رقابت با مشابه خارجی در سطح جهان است. جهت سفارش با شماره های 031-34586831 031-45882781 تماس حاصل فرمایید. اصفهان-کیلومتر 8 جاده حبیب آباد-خیابان صنعت