استفاده از آجر در اصفهان

استفاده از آجر در دوران باستان

به اعتقاد باستان شناسان، اولین بار آجر پس از پیدایش آتش و در نواحی که معادن سنگ وجود نداشته اند اختراع شده است.
در بناهای موجود در سطح کشور قدمت آجرهای مصرف شده به چند هزار سال می رسد.
نمونه های زیبا و باعظمت کاربرد آجر در معماری ایران باستان نماینده پیشرفت درخشان ایرانیان در تولید و مهندسی کاربرد این مصالح است .شاید هیچ موردی مثل آجر نتواند زمین و رنگ و بوی خاک را برای ما زنده و حاضر سازد. آجر تنها مصالحی است که در هر گوشه معماری سنتی ما دیده می شود و در هر مکان به فراخور موقعیت و کاربری، شکلی نو به خود گرفته است.
صنعت آجرپزی از دوران هخامشی تحولات زیادی به خود گرفت .استفاده از آجرهای لعاب دار بسیار در این دوران رایج بوده است. طاق کسری بنایی از دوران ساسانی است که در آن از تلفیق آجر و سنگ برای اسکلت و نماسازی استفاده شده است.
قیمت مناسب,سرعت ساخت بالا از دلایل محبوبیت آجر در میان ایرانیان قدیم بوده است.معماران دوران سلجوقی از آجر جهت نماسازی ساختمان ها استفاده می کردند.مسجد جامع اصفهان بنایی آجری و نمونه ای از ذوق طراحان دوره سلجوقی است.
ضریب مقاومت آجر در مقابل سرما و گرما –عایق بودن آن موجب محبوبیت آن در گذشته است.

 

 

هنر آجرکاری دوره صفویه

افزایش جامعه شهری و گسترش شهرها در دوران صفوی بسیار چشم گیر بوده و مهم ترین دلیل این گسترش سرعت و راحتی کار با آجر است.معماری در دوران صفوی تحولات و پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است . پوشش های طاقی آجری ,نماسازی حصیری ,جنافی,گل برگردان, استفاده از عناصر سوسن ,هفتی ,لچکی با نماسازی مشبک در برج های کبوترخانه تجلی گر هنر معماری آجری این دوران است

استفاده از آجر در اصفهان

پل های سی و سه پل و الله وردی خان با در نظر فشار آب با مصالح آجری ساخته شده اند. از زمان صفویه به نوعی نماسازی از سفتکاری ساختمان جدا شده، آجرهای 20 در 20 به صورت نیمه در اندازه 10 در 20 مورد استفاده قرار گرفته و تزئین نماسازی اهمیت بالایی پیدا کرده بود.
اهمیت استفاده از آجر در ساخت بناهای قدیمی اصفهان باعث شکل گیری طیف رنگ کرمی خشت ,گل,آجر شده بود. اما آنچه مسلم است اینکه جوهر ضابطه آجرنما در نمای ساختمان های اصفهان ریشه در رنگ خاک بومی اصفهان دارد.