نحوه شناسایی انواع آجر

آجر یکی از عناصر مهم ساخت ساز است که از دوران باستان در قالب ستون ها,طاق های نماسازی ,کف پوش ها,اسکلت سازی و نماسازی کاخ ها ,قله ها ,پل ها ,کاروانسراها و… مورد استفاده قرار گرفته است.آجرها را بر اساس مواد شیمیای مورد استفاده,کاربرد و روش ساخت دسته بندی نمود.آجرهای جدید با ترکیب انواع متریال مصنوعی و غیره امکان نمایش جنبه زیبا شناسایی مدرن را فراهم نموده است.

دو نوع اصلی آجر
1-آجر فشاری
2-آجر ماشینی

آجر فشاری:

این مدل آجر با فشاردست و انگشت کارکنان خشت زن و قرار دادن در قالب های دستی ساخت می شود .علت ناگذاری این مدل استفاده از فشار دست و قرار دادن در قالب است.این مدل آجر در ساخت سربازخانه های روسی مورد قرار گرفته و دلیل نامگذاری آجر قزاقی به همین دلیل است.

انواع مدل آجر فشاری:
1-آجر سبز
2-آجر خام

آجر سبز:این مدل اجر در کوره های با حرارت بالا قرار داده شده و به رنگ کبود و سبز رنگ در می آید .این مدل آجر مقاومت بالایی در فشارهای وارد شده را دارد.
آجر خام:این مدل آجر در کوره های با دما پایین تر قرار داده شده واز مقاومت کمتری در مقایسه با مدل آجر سبز دارد.

 

آجر ماشینی

این مدل آجر از جنس سفال بوده از وزن کمتری در مقایسه با مدل فشاری برخوردار است.این مدل آجر دارای لبه های تیز و صاف است.آجر ابلق با قراردادن آجرها به صورت چپ و راست در کوره ساخته می شود.این مدل آجر از میزان مقاومت کمتری در مقابل فشار و آب در مقایسه با مدل فشاری برخوردار است.

آجر لعاب دار:

این مدل آجر با لعاب گذاری لایه خارجی ساخته می شود.این مدل در نماسازی، کاشی‌کاری، کف‌سازی و کنار باغچه و قرنیز ,کتیبه های اطراف محراب مساجد، گنبد و سردرها و…مورد استفاده قرار می گیرد.

آجرهای بتنی

آجرهای بتنی به شکل ها و اندازه های گوناگون، از ماسه سیمان و به وسیله ماشین آجر زنی دستی یا ماشینی تولید می‌شوند.
موارد مصرف: آجرهای بتنی به علت تنوع در شکل و رنگ در آجر فرش محوطه سازی (حیاط، پیاده رو خیابان و پارک‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آجرهای نسوز

از آجرهای نسوز به دلیل مقاومت حرارتی بالا، در پوشش درونی کوره های صنعتی استفاده می‌شود. آجرهای نسوز انواع مختلفی دارند. با توجه به نوع ماده استفاده شده در ترکیبات آن‌ها، گستره‌های مختلفی را تحمل می‌کنند. تا دهه ۱۹۶۰ از کرین و خاک نسوز برای پوشش کوره‌ها استفاده می‌شد، اما امروزه با ساخت انواع آجرهای نسوز از آن‌ها در پوشش داخلی کوره استفاده می‌شود.