انواع نمای مدرن ساختمان های تجاری

انواع نمای مدرن ساختمان های تجاری

اولین مواجه و برخورد با هر ساختمانی از طریق ظاهر و نما آن صورت می گیرد بنابر این طراحی ظاهر نمایی ساختمان –درب وردودی و تمامی بخش های نمایی از اهمیت بالای برخوردار است.پیشرفت های زیاد در زمینه طراحی نما ساختمان صورت گرفته است.نماهای ذخیره کننده انرژی با در نظر گرفتن تمامی اصول عایق سازی سازی و زیبا شناسی,طراحی و پیاده سازی شده اند.
در ادامه انواع مدل های نما مورد بررسی قرار می گیرد.

نمای فولادی

در این مدل نماسازی از پروفیل های آهنی و کامپوزیت های ساندویچی استفاده می شود.در ساخت این مدل نماها از فولاد ضدزنگ سبک به عنوان نگهدار سطح نمایی استفاده شده و در لایه نمایی از استیل ضدزنگ (در رنگ های مختلف)استفاده می شود.این جنس نما از عایق حرارتی و صوتی مناسبی برخوردار است.

انواع نمای مدرن ساختمان های تجاری

نمای پنلی

این مدل نما سازی از ستون های عمودی و افقی متصل شده تشکیل می شود.بعد از اتصال ستون های عمودی و افقی بر روی آنها دیواره وسطح قرار می گیرد.استفاده از این مدل نماسازی در محدوده وتیراژ بالا صرفه اقتصادی وجود دارد.ستون های عمودی و افقی این مدل نماسازی از نفود رطوبت به بخش داخلی ساختمان جلوگیری می کند.

نمای پرده ای

در این مدل نماسازی از صفحات روکش فلزی , صفحات لعاب دار پشتیبانی شده با فریم استفاده می شود.در این مدل نماسازی تمامی اجزا در کارخانه به هم متصل شده و سپس در حالت یکپارچه در محل مونتاژ می شود.

نمای آجری

این مدل نماسازی به دلیل فن آوری پیشرفته و فرآیند ساخت متفاوت از مقاومت بالایی در مقابل گردوغبار و رطوبت برخوردار است.

نمای فولاد و شیشه

در این مدل نما از فولادهای ضدزنگ سبک به عنوان زیرساخت و فریم لایه های شیشه ای بیرونی استفاده می شود.این مدل نماها در ساختمان تجاری و مدرن بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

نمای شیشه ای دو لایه ای

در این مدل نما از دو لایه شیشه جهت نماسازی استفاده می شود در میان این دو لایه یک فضا جهت تمیزکاری وجود دارد.نمای شیشه ای از عایق حرارتی مناسبی برخوردار است.

نمای کامپوزیت آلومینیومی

نمای کامپوزیت از پنل های آلومینیومی ترموپلاستیک با دولایه آلومینیوم ساخته شده است.این مدل نماسازی از عایق حرارتی مناسبی برخوردار بوده و وزن سبکی دارد.پنل های آلومینیومی در رنگ های متنوع بر حسب نیاز وجود دارند.

نمای سایه خورشیدی

این مدل نما از تابش بیش از حد آفتاب در روزهای گرم جلوگیری نموده و از عایق حرارتی مناسبی جهت استفاده در فصل گرما برخوردار است.
نما شیشه ای
در این مدل نما از اتصال پنل شیشه ای با براکت های ضدزنگ و واشرهای نئوپرون استفاده شده است .ساختار اتصالی این مدل میزان تنش های موضعی روی شیشه را به حداقل می رساند

نمای عایق

در این مدل نما از پنل های کامپوزیت فلزی یا سیمانی استفاده می شود.این مدل نما در ساختمان های صنعتی و کم ارتفاع استفاده می شود.درساخت این پنل ها از مواد عایق مختلفی مانند پلی اورتان منبسط شده , پلی ایزوسیانورات و الیاف معدنی مقاوم در برابر آتش استفاده شده است.

نمای بتنی پیش ساخته

پنل های بتنی پیش ساخته برای دیوارسازی , نماکاری و عایق سازی مورد استفاده قرار می گیرد.میزان نفوذ هوا در این مدل دیوارها بسیار کم است.

نمای بدون نیاز به تمیزکاری

این مدل نماها به دلیل استفاده از نانو پوشش ها از خاصیت عدم نیاز به تمیزکاری بهره مند هستند.

نمای هموستاتیک

در این مدل نماها از شیشه های دو جدار ساخته شده با مواد پلیمری خاص(دی الکتریک پوشانده شده با الکترودهای نقره)استفاده شده است.خاصیت پلیمری این مواد قابلیت عایق سازی خاصی (در مقابل سرما,گرما)به این نوع پوشش ها بخشیده است.

منبع:
https://www.constrofacilitator.com/different-types-of-facades-for-commercial-building/