ملات کاری و چیدمان آجر

آجرکاری

ساخت بنا با آجر پیشینه بسیار قدیمی دارد .نیاکان ما از خشت و گل برای ساخت بناهای خود استفاده نموده اند و این صنعت با گذشت زمان تغییراتی بسیاری را مشاهده کرده است. امروزه از آجر در قالب دیوار چینی , نما و …استفاده می شود.آجرهای نمای مدرن امروزی از زیبایی و تنوع بالایی در طرح برخوردارند,مصرف کننده نوع مناسب آجر را بر حسب نیاز ,کاربری خود و راندمان کاری انتخاب می نماید.
چیدمان و ملات کاری آجر مدرن امروزی از ضوابط خاصی برخوردار است. در ادامه به بررسی این اصول می پردازیم

انتخاب ماسه و سیمان

بهترین نوع ملات برای سنگ فرش شن کوره شده می باشد و برای آجرکاری از ماسه دانه درشت استفاده می شود.سیمان مورد استفاده در آجرکاری نباید از نوع سیمان “سریع”باشد.این جنس سیمان ها در مدت زمان کمتر 15 دقیقه سفت می شوند و مناسب آجرکاری نیستند.
سیمان آهک پرتلند بهترین نوع سیمان برای آجر کاری هستند .این جنس سیمان مقاومت بالایی در مقابل یخ زدی دارد و همچنین میزان آب کمتری در مقایسه با سیمان های سنتی مصرف می کند.سیمان آهک پرتلند از ساختار منسجم تری در مقایسه با سیمان های سنتی برخوردار است.استفاده از روان کننده های مناسب ملات کاری موجب راحتر شدن کار با ملات می شود.

ترکیب مناسب ماسه و سیمان

برای کار با آجرهای معمولی از نسبت 4 واحد شن و ماسه و یک واحد سیمان استفاده نمایید.آجرهای مهندسی با نسبت 3 واحد ماسه یک واحد سیمان یا 4 به 1 ترکیب می شود.ماسه و سیمان میبایست به خوبی و یکنواخت ترکیب شده تا ملات ساختاری یکپارچه داشته باشد.اضافه کردن آب به ملات سفت شده منجر به کاهش کیفیت استحکامی آن می شود.ملات را برای مدت زمان کاری 45 دقیقه ای ترکیب نمایید,ترکیب مداوم ملات ها باعث از دست دادن زمان کاری و کاهش بهره وری می شود.

ساخت دیوار تمرینی

جهت درک بهتر کیفیت ملات ساخته و چیدمان درست آجرها ابتدا یک دیوار کوچک را به صورت آزمایشی ساخته و ترکیب ساخته شده را بررسی نمایید .بررسی ترکیب شما را از چیدمان مناسب و کیفیت کار مطلع می سازد.بعد از یک ساعت شما می تواند آجرها و ملات ها از هم جداکرده و آجرهای کارشده را تمیز نموده و پروژه ساخت دیوار را شروع نمایید.
آجرکاری
همواره میزان کافی از آجر را در نزدیکی محل کار خود قرار داده تا راندمان زمانی شما افزایش یابد.برخی آجرها دارای شکاف اتصالاتی (جهت اتصال به یکدیگر)هستند که باید به درستی در کنار هم قرار بگیرند.همواره به علامت های جهت پشت آجر توجه نمایید.
ایجاد فضای خالی vشکل در حین ملات گذاری بین آجرها منجر به بهتر قرار گرفتن آجرها می شود.

انتهای آجر در حین ملات کاری باید به شکل زیر گرد شود.

قرار دادن نخ و ریسمان راهنما جهت چیدمان دقیق تر یکی دیگر از الزامات است.

جهت اطمینان از صاف بودن دیوار از تراز استفاده نمایید.

برش آجر

برای برش آجر معمولا از چکش استفاده می شود .استفاده از دستگاه برش جهت برشکاری آجر به دلیل ایجاد گرد و غبار توصیه نمی شود.همواره در حین برش کاری از تجهیزات ایمنی و عینک استفاده نمایید.

 

 

منبع:
https://job-prices.co.uk/bricklaying-advice/