راه های جلوگیری از خراب شدن آجر

پوسته شدن آجر

پوسته شده آجر یکی از مشکلات رایج در این دسته ابزارهای ساخت و ساز می باشد.این مشکل معمولا به دلیل جذب رطوبت در داخل آجر در فصل زمستان است .رطوبت داخل بافت های آجر یخ زده شده و هیچ نشانه ای را نمایان نمی سازد,بعد از عبور فصل سرما و خشک شدن رطوبت تاثیرات نمایان شده و آجر حالت پوسته شده به خود می گیرد.

دلیل خرد شدن سطح آجر

وجود حفرهای در روی سطح آجر منجر به جذب آب می شود.آبهای جذب شده در بافت آجر یخ زده و حالت منبسط بخود می گیرد .ممکن است در ابتدا این انبساط بسیار جزئی بوده و به خوبی دیده نشود .بارش های متوالی و تکرار فرآیند جذب و انبساط ساختار آجر را به طور کامل نابود نموده و منجر به خردشدن آجر می شود.
تاثیر سیستم خروجی آب پشت بام
رعایت اصول شیب بندی پشت بام , حجم خروجی ناودانی و کیفیت اتصالات ناودانی تاثیر بسیار زیادی در حفظ کیفیت آجر خواهد داشت.گاهی اوقات وجود یک تکه سیمان در مسیر خروجی نادوانی منجر ریزش آب بر روی قسمت نمایی ساختمان شده و منجر به شوره زدن و در نهایت خردشدن آجر (با گذشت زمان) شود.

دور نگه داشتن دیوار از بارش ها

اضافه کردن کلاهک و بخش محافظتی در قسمت بالای دیوار میزان بارش ها را بر سطح دیوار کاهش می دهد.ایجاد حالت تاقچه شکل در قسمت بالایی ساختمان یک فاصله چند سانتی متری برای محافظت دیوار از بارش های ایجاد می کنند.کلاهک یا تاقچه محافظتی می تواند از جنس آلومینیوم یا سنگ باشد.

بند کشی آجر برای جلوگیری از خرد شدن آجر

بند کشی آجر برای جلوگیری از خرد شدن آجر-آجر ملیکا اصفهان

راه های جلوگیری از خراب شدن آجر

1- وجود حفره و سوراخ پنهان در قسمت فونداسیون ساختمان منجر به جذب آب و فرونشت ساختمان می شود.ضعف فونداسیونی به مرور زمان باعث ترک قسمت نمایی شده و منجر به جذب رطوبت و آسیب های بعدی(یخ زدگی)شود
2- از شستشوی نمای خود با آب پرفشار خودداری نمایید .فشار آب بندهای آجر را فرسوده ساخته و در نهایت منجر به خراب شدن آجر می شود
3- وجود نشستی در سیستم آب رسانی و فاضلاب منجر به آسیب قسمت سطحی و دیوارها می شود.
4- خروجی سیستم گرمایشی را بررسی نمایید.گاها حرارت بالا سیستم گرمایشی منجر به ایجاد ترک در بافت دیوار می شود.با گذشت زمان این ترکها رطوبت را جذب نموده و منجر به خرابی قسمت آجری ساختمان می شود.

اقدامات اصلاحی

1-بهره مندی از نظر یک کارشناس تعمیرات تاثیر بسیار زیادی در کاهش هزینه های تعمیر نگهداری و ساختمان دارد
2-کمک گرفتن از متخصصین تعمیرات سیستم فاضلاب و آب جهت شناسایی نشتی ها و رفع آن
3-بند کشی مجدد و یا تعمیر بندهای خراب شده در نمای آجری
4-گاها تعویض یک یا چند آجر خراب میزان هزینه های تعمیراتی بعدی را کاهش می دهد.

تیم تخصصی آجر ملیکا آماده ارائه مشاوره در خصوص انتخاب آجر مناسب بر حسب نیاز شما می باشد.شما می توانید با مراجعه به صفحه محصولات آجر ملیکا از انواع محصولات تولیدی این مجموعه اطلاع حاصل نمایید.

منبع:

https://www.charlottehomeinspector.com/brick-spalling-explained/