ساخت بنا آجری در مناطق زلزله خیز

زلزله و مقاوم سازی

زلزله یکی از حوادث طبیعی با خسارات بالا می باشد.بخش ساختمان سازی یکی از مهم ترین بخش هایی است که در صورت وقوع زلزله با هزینه های بسیار زیادی مواجه می شود.یکی از راه های مقابله با زلزله, مقاوم سازی ساخت می باشد.به طورکلی مقاوم سازی را می توان به مفهوم بالا بردن مقاومت یک سازه در برابر نیروهای وارده دانست و طبیعتاً مراد از این نیروهای وارده بر ساختمان ها نیروهای ناشی از زلزله است

ساختمان ضد زلزله

استفاده از مصالح سبک در ساخت بنا یکی از ابتدایی ترین روشن های پیاده سازی ساختمان ضدزلزله است.در ادامه اصول ساخت بنای ضدزلزله به صورت اجمالی بررسی می شود.

اصول ساختمان ضد زلزله

۱. سبک بودن بنا

آجر و بلوک های سنتی از وزن بالایی برخوردار بوده و با کوچکترین لرزشی استحکام خود را از دست داده و نابود می شود. بنابراین مهم ترین ویژگی های یک ساختمان ضد زلزله, سبک بودن آن است.

۲. استفاده از روش های مدرن

بهره مندی از مصالح و تکنیک های جدید در طراحی ساختمان، می تواند تأثیر شگرفی بر مقاومت خانه ها در برابر زلزله گذاشته و مرگ و میر ناشی از زمین لرزه را به شدت کاهش دهد.

۳. رعایت اصول اتصال اجزای ساخت

رعایت اصول اتصال سازی منجر به افزایش زمان تخریب زلزله می شود.بنابراین با افزایش زمان تخریب فرصت خروج از بنا و نجات جان را فراهم می شود.

۴. انعطاف ساختمان

انعطاف ساختمان منجر به عدم شکست شدن اجزاء ساخت می شود. ساختمان ها منعطف بالاترین میزان انعطاف را در هنگام زلزله از خود نشان داده و دچار تخریب نمی شوند.به  عنوان مثال برج های بلند ساخته شده در مناطق زلزله خیز ژاپن با بالاترین انعطاف ,خسارات و صدمات زلزله را به حداقل ممکن می رسانند.

۵. رعایت اصول یکنواختی فشار

رعایت اصل یکنواختی و تقسیم بار منظم منجر به تقسیم بار زلزله به تمامی قسمت فشار پذیر شده و خسارات را کاهش می دهند.

۶. رعایت اصول مهندسی

رعایت اصول مهندسی زلزله در تمامی بخش های ساختمان(از زیرساخت  تا مراحل نهایی)منجر به افزایش مقاومت ساختمان در مواقع زلزله می شود.

تست زلزه آجر

در این تست سازه آجری ضدزلزله با ارتفاع بیشتر از 2 متر ساخته می شود.سپس لرزه ای شبیه سازی شده با قدرت وفشارزیاد به دیوار آجری وارد می شود.دیوارهای معمولی توانایی مقابله با زلزله های بالاتر از 4 ریشتر را ندارند.آجر ضدزلزله در مقابل زلزله های 5.8ریشتری مقاومت دارند.

 

بلوک های سفالی ضد زلزله

این نوع آجرها مناسب مناطق زلزله خیز می باشند. وجود شیارهای دندانه ای شکل در این نوع آجر منجر به اتصال بهتر میان بندها و ملات می شود.بناهای ساخته شده با این نوع آجر مقاومت بالایی در مقابل لرزش های افقی دارد.ساخت بنای آجری ضذزلزله-آجرملیکا

استفاده از متریال مقاوم در آجر

استفاده از متریال اولیه خاک رس,خاک اره ,روان کننده و پلی استالین ها منجر به افزایش مقاومت این دسته آجرها می شود.این نوع آجرها بدون نیاز به ملات (سیمان و ماسه)روی هم قرار می گیرند.اتصال مقاومتی میان آجرها از طریق عبور آرماتوردر میان شکاف های لایه ای آجر صورت می پذیرد.

ساخت بنای آجری ضذزلزله-آجرملیکا

کارخانه اجر ملیکا آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید انواع آجرنما می باشد.شما می تواند با مراجعه به صفحه محصولات آجرملیکا,از انواع مختلف آجر کف ,سنتی و فانتزی,تایل و… دیدن بفرمایید.

 

منبع:

https://www.wienerberger-building-solutions.com/Expertise/Our-expertise/Benefits-of-building-with-clay/brick-buildings-for-seismic-prone-areas.html